Nadciśnienie tętnicze – przyczyny, objawy, leczenie.
O nadciśnieniu tętniczym mówimy, gdy wartość ciśnienia krwi po trzech pomiarach wynosi ponad 160/95 mm Hg (milimetrów słupa rtęci). Ta choroba przez długi czas może przebiegać bezobjawowo, skutki w postaci zawrotów głowy, duszności, bezsenności czujemy wówczas kiedy powstały już uszkodzenia serca, mózgu, nerek lub oczu.
Nadciśnienie należy do tych chorób, które – także z powodu mnogości przyczyn – są trudno wyleczalne. Jeśli jednak ciśnienie rozkurczowe nie przekracza 100 mm Hg, można zmniejszać je domowymi sposobami. Należą do nich napar i krople z jemioły, substancje czynne zawarte w jemiole zmniejszają napięcie mięśni naczyń krwionośnych. Jemiołę można stosować w postaci olejku lub naparu. Potas wzmaga transport wody z komórek i przez to zmniejsza ciśnienie krwi.
Czosnek niedźwiedzi nie tylko zmniejsza ciśnienie krwi, ale także zmniejsza ryzyko powstawania złogów i stwardnień w naczyniach krwionośnych. Zielona herbata regularnie pita, kilka razy dziennie zapewnia chwilę relaksu w ciągu dnia co jest bardzo ważne kto ma osobowość ciśnieniowca. Wpływa ona na układ sterowania ciśnieniem krwi, hamuje określone enzymy i zwiększa napięcie naczyń krwionośnych. Przeciwdziała arteriosklerozie. Kiedy jesteśmy zdenerwowani, po prosu polewajmy przez kilka minut zimną wodą tętnice na przegubach rąk. Olejki aromatyczne w aromaterapii leczy się nadciśnienie krwi przy użyciu olejku z lawendy, majeranku i ylang-ylang.
Dieta – wegetarianie mają przeciętnie niższe ciśnienie krwi, dobrym pomysłem jest urządzanie od czasu do czasu głodówek lub postów, można spróbować również zmniejszyć porcje mięsa w codziennych posiłkach, zmniejszyć jeśli nie potrafimy zrezygnować z niego całkowicie. A przy nadwadze konieczne jest ograniczenie ilości spożywanego pokarmu. Jedzmy grzyby shitake, które nie tylko zmniejszają ciśnienie krwi, ale także zbyt duże stężenie tłuszczu we krwi. Dzięki tym swoim właściwościom jest niezwykle skuteczny w zapobieganiu zawałom i chorobom serca.
Uprawiajmy regularnie sport; jogging, spacery, jazdę na rowerze czy pływanie. Albowiem sport to bardzo ważny czynnik profilaktyki zdrowotnej; rozszerza naczynia krwionośne i poprawia kondycję, dzięki czemu krew może krążyć spokojniej, a zatem przy mniejszym ciśnieniu. Zweryfikuj swoje nastawienie do życia, czy nie żyjemy w stałym lęku, że inni nas pokonają, prześcigną, będą lepsi. Czy wywieramy na siebie, nawet w czasie wolnym, stałą presję, aby wciąż mieć osiągnięcia. Jeżeli ciśnienie jest wyższe niż 160/95 mm Hg – należy udać się do lekarza po poradę medyczną.
Najnowsze komentarze