Gorączka i wysoka temperatura ciała.
Czym jest gorączka? Normalna temperatura ciała ludzkiego wynosi około 37 stopni C. Średnia temperatura zdrowego, dorosłego człowieka mierzona pod pachą waha się w granicach 36, 4 – 37, 2.
Niewielkie zmiany wykraczające po za normę, uszkadzają komórki ludzkiego organizmu, powodując zmiany ich białkowych strukturach i funkcjonowaniu enzymów. Najniższą temperaturę nasz organizm ma rano około 6, a najwyższą pomiędzy 16-18 po południu. .Powyżej 37, 2 to stan podgorączkowy. Gorączka zaczyna się powyżej 38 stopni. Utrzymywanie temperatury ciała na stałym poziomie jest bardzo ważne dla zdrowia i prawidłowego funkcjonowania organizmu. Natomiast gorączka stanowi reakcję obronna organizmu, jest jedną z reakcji obronnych.
Gorączka pojawia się przeważnie w towarzystwie infekcji bakteryjnych lub wirusowych. Wirusy i bakterie zawierają w swoim składzie pirogeny, które pobudzają ośrodek regulacji temperatury w naszym mózgu. Substancje zwane pirogenami docierają do mózgu wraz z krwią. U człowieka z rosnącą temperaturą ciała (gorączką), pojawiają się dreszcze czyli delikatne drżenie mięśni, które służy wytworzeniu ciepła a w wyniku skurczu naczyń krwionośnych jego skóra roi się blada. Blada skóra zmienia się w zaczerwienioną w chwili pojawiania się wysokiej gorączki. Aby nie doprowadzić do odwodnienia organizmu konieczna jest podaż płynów w dużej ilości. Gorączkę można obniżać również chłodnymi kąpielami, należy jednak pamiętać, że temperatura takiej wody może być niższa maksymalnie o 1 stopień od temperatury ciała osoby gorączkującej. Dla ochłodzenia można stosować chłodne okłady na kark, czoło, szyję, łydki. Wysoka gorączka może doprowadzić do uszkodzenia narządów wewnętrznych a długo utrzymująca się wysoka gorączka może nawet w konsekwencji zakończyć się śmiercią osoby chorej. Przy bardzo wysokiej temperaturze wskazane jest zastosowanie leków przeciwgorączkowych, dostępnych w aptece bez recepty.
Zawierające w swoim składzie jedną z substancji przeciwgorączkowych Paracetamol, Ibuprofen, kwas acetylosalicylowy. Nie należy przekraczać zalecanych dawek leków przeciwgorączkowych, można je łatwo przedawkować, jeśli na raz przyjmuje się kilka leków albowiem w lekach pod różna nazwą może znajdować się podobna substancja przeciwgorączkowa obniżająca ciepłotę ciała. W trakcie obniżania temperatury chorego należy pamiętać aby temperatura pomieszczenia w którym przebywa chory nie przekraczała 21 stopni. Oraz aby ubranie pacjenta było lekkie, chłodne i przewiewne, po mimo dreszczy i pocenia się nie należy przykrywać się nadmiernie.
Najnowsze komentarze