Na czym polega dieta Dukana?
O diecie Dukana zrobiło się głośno już kilka lat temu, głównie za sprawą wielu gwiazd Hollywood, które zachwalały efekty tego sposobu żywienia. Dziś jednak dieta ta ma tyle samo zwolenników, co przeciwników. Na czym jednak polega i jakie są jej wady i zalety?
Dieta Dukana – etapy i zasady
Dieta Dukana jest dietą wysokobiałkową, która zakłada, że proteiny są głównym wartościowym makroelementem. Zaleca się ograniczenie ilości spożywanych tłuszczów i węglowodanów. Podzielona jest ona na 3 główne etapy:
- Etap pierwszy trwa 5 dni i polega na spożywaniu chudych mięs pieczonych lub duszonych (dozwolone są cielęcina, wołowina, niektóre rodzaje drobiu), lekkiego nabiału i ziół.
- Etap drugi jest główną fazą odchudzającą i może trwać aż do całkowitego pozbycia się wagi. Polega na włączeniu do diety warzyw na 5 dni, a następnie znów wprowadzenia kilkudniowej fazy białkowej.
- Etap trzeci trwać może dosyć długo – zaleca się, by prowadzić go tyle dni, ile wynosi wartość zrzuconych kilogramów pomnożona przez 10. W etapie trzecim można dwukrotnie w ciągu tygodnia zjeść duży posiłek bez żadnych ograniczeń produktowych, za to przez jeden dzień w tygodniu trzyma się ścisłą dietę białkową.
Jeśli chodzi o diety takie jak dieta Dukana przykładowy jadłospis na 7 dni w etapie drugim (głównym etapie odchudzającym) może zawierać m.in. dania śniadaniowe (jajecznica z warzywami, omlet ze szpinakiem i pomidorami, ekologiczne kiełbaski), obiady (grillowane, duszone lub pieczone chude mięso z surówkami lub warzywami na ciepło) i kolacje (m.in. zupy mięsno-warzywne, gulasze).
Wady i zalety diety Dukana
Istotną zaletą diety Dukana jest to, że nie istnieją żadne ograniczenia w stosunku do ilości spożywanych kalorii – duża podaż białka sprawia, że szybko zaspokajamy głód i nie jesteśmy głodni. Niestety, dieta ta – szczególnie w pierwszej fazie – wymaga suplementacji witamin i minerałów. Zaleca się również wypijanie bardzo dużej ilości wody, która zapobiegnie negatywnym skutkom spożywania posiłków białkowych. Z diety Dukana powinny zrezygnować osoby z chorobami tarczycy, problemem z układem krwionośnym, pokarmowym i moczowym, diabetycy oraz osoby bardzo aktywne fizycznie.
Najnowsze komentarze