Pages Menu

Categories Menu
Domowa pomoc medyczna
Wizyty domowe, zarówno te lekarskie jak i pielęgniarskie stają się coraz bardziej popularne. Dzięki profesjonalnej obsłudze medycznej znacznie poprawia się komfort życia pacjentów, którzy ze względu
Remover. Makijaż permanentny - rozjaśnianie, korekcja i usuwanie. Laserowe usunięcie makijażu permanentnego
Choć makijaż permanentny jest zabiegiem bezpiecznym i coraz bardziej powszechnym, zdarza się, że efekty są niesatysfakcjonujące.
Baza pod makijaż - czy warto ją stosować?
Makijaż jest ważny
Dla wielu kobiet makijaż jest ważną częścią codzienności, niezbędnym elementem przy okazji ważnej uroczystości, sposobem na dodanie sobie pewności siebie.
Sucha skóra.
Skóra szybciej traci wilgoć, dlatego u progu wiosny często jest przesuszona i ściągnięta. Ten problem mogą mieć nawet kobiety o cerze tłustej. Jeśli masz z natury suchą skórę, sięgnij po krem odżywczy. W
Paracetamol, a gorączka.
Niniejszy artykuł ma na celu przedstawienie objawów koronawirus. Te objawy to między innymi: suchy kaszel, gorączka, bóle głowy, brak smaku i tak dalej. Oczywiście media podają różne objawy, a
Dlaczego warto wybrać lakier hybrydowy?
Coraz większą popularnością wśród kobiet cieszą się hybrydowe lakiery po paznokci. Są to lakiery, które utrwalamy przy pomocy specjalnej lampy LED. Na paznokieć nakładane są kolejno:
Grube łydki – jak wyszczuplić łydki i kostki?
Masywne łydki i kostki często stanowią problem estetyczny, który wprawia w kompleksy zarówno kobiety, jak i mężczyzn. Chcąc uzyskać efekt wysmuklenia nóg, można zastanowić

Posted by on mar 30, 2020 in Zdrowie |

Cholesterol, wpływ na zdrowie i jego znaczenie dla organizmu.

Cholesterol, wpływ na zdrowie i jego znaczenie dla organizmu.

Cholesterol jest substancją tłuszczową niezbędną do budowy wielu komórek w naszym organizmie. Jego dwa podstawowe źródła w organizmie to wątroba, w której jest produkowany oraz żywność pochodzenia zwierzęcego.

 

Cholesterol przemieszcza się po naszym ciele, ulegając w wątrobie kolejnym przemianom, w postaci cząstek zbudowanych z tłuszczy i białek. Te cząstki dzielą się na dwa zasadnicze rodzaje: LDL „zły” cholesterol, który powstaje w wątrobie i w większości składa się z cholesterolu i trójglicerydów, jest to cząsteczka o niskiej gęstości białka. Wysokie stężenie LDL we krwi jest przyczyną powstawania miażdżycy naczyń krwionośnych i w konsekwencji powstawania chorób serca. Transportowany przez nie cholesterol odkłada się w żyłach i w tętnicach. HDL jest potocznie nazywany „dobrym” cholesterolem, wynika to z ochronnego działania HDL na ściany naczyń krwionośnych. HDL Jest cząsteczką o wysokiej gęstości białka oraz mniejszej niż w LDL zawartości cholesterolu i trójglicerydów.

 

Cząsteczka HDL dociera do poszczególnych komórek organizmu i odbiera z nich nadmiar cholesterolu pozostawiony przez lipoproteiny LDL. Następnie transportuje go s powrotem do wątroby, gdzie ulega dalszym przemianom. Cholesterol służy także do produkcji niektórych hormonów, np. kortyzolu, który zwiększa stężenie glukozy we krwi w sytuacjach stresowych. Jest również niezbędny do syntezy witaminy D w organizmie. Spożywając zbyt dużą ilość nasyconych kwasów tłuszczowych organizm jest stymulowany do produkcji cholesterolu. Wtedy nadmiar cholesterolu przedostaje się do krwioobiegu i odkłada w ścianach tętnic, co prowadzi do miażdżycy. Nasycone kwasy tłuszczowe znajdują się w żywności pochodzenia zwierzęcego, przede wszystkim w tłustym mięsie, maśle, jajach, serach, mleku, wysokotłuszczowych produktach oraz wyrobach cukierniczych.

 

Regularne spożycie błonnika pokarmowego, warzyw surowych oraz pieczywa razowego jest częścią codziennej, zdrowej diety pomagającej kontrolować nadmiar cholesterolu LDL w organizmie. Dodatkowo wysiłek fizyczny wspomaga nasza odporność, wzmacnia mięśnie, podnosi wytrzymałość fizyczną i psychiczną a przede wszystkim redukuje stężenie „złego” cholesterolu. Aktywność fizyczna stymuluje spalanie tkanki tłuszczowej oraz pracę wątroby odpowiedzialnej za przetwarzanie cholesterolu. U osób regularnie uprawiających sport zwiększa sie we krwi stężenie „dobrego” cholesterolu HDL. Nawet lekkie ćwiczenia wzmocnią organizm a najlepsze rezultaty osiąga się, uprawiając sporty wytrzymałościowe: jazda na rowerze, pływanie czy bieganie.