Hodowla kur niosek
W naszym kraju nioski są najliczniejszym gatunkiem wśród drobiu. Kury produkują jajka, a po okresie nieśności wykorzystywane są na mięso.Przy zachowaniu odpowiednich warunków chowu piskląt, a następnie kur możemy wyprodukować dużą ilość bardzo dobrych jakościowo jajek. Niezwykle istotne jest żywienie tych zwierząt. Poprzez odpowiednie mieszanki możemy zwiększyć produkcję jaj, wyprodukować wzbogacone o dany składnik jajka oraz przyspieszyć nieśność kur. Dlatego każdy hodowca powinien zwracać uwagę na to jaką mieszankę podaje swoim kurom oraz jakich składników mineralnych w danym momencie zwierzęta potrzebują.
Prawidłowe żywienie kur
Każdy dobry hodowca kur niosek wie, jak ważne jest prawidłowe zbilansowanie mieszanki do żywienia tych zwierząt. Niezbędne jest, by zwrócić uwagę na zwartość białka, składników mineralnych i aminokwasów oraz na zawartość energii metabolicznej. Zapotrzebowanie kur na konkretne składniki mineralne różni się w zależności od rasy, masy ciała, wieku kur oraz systemu utrzymania. W czasie, gdy kury niosą jaja bardzo ważne jest również, by zadbać o dodanie do mieszanki odpowiedniej dawki wapnia.
Jak zadbać o odpowiednią ilość wapnia w diecie kur niosek
Kury nioski w okresie nieśności potrzebują dobrze zbilansowanej mieszkanki. Ważne jest, by zawierała ona wapń. Zarówno wapń jak i białko są to niezbędne składniki do tworzenia się jajka. Wapń zawiera między innymi kreda pastewna, dolomit czy też organiczne części pozyskane ze skorup muszli. Niezwykle istotne jest również to, by stosować jedne mieszanki, bez gwałtownych zmian w ich składzie. Może to bowiem źle wpłynąć na układ pokarmowy kury, a także na jej nieśność. W przypadku gdy chcemy osiągnąć specjalne wzbogacone jajka do pożywienia należy dodać kwas linolowy, jod czy żelazo.
Równie ważne jak rodzaj mieszanki jest forma jej podawania. Jeśli podajemy kurom paszę granulowaną może to zwiększyć ich bezczynność, a w konsekwencji doprowadzić do dziobania się ptaków i kanibalizmu. Dlatego też lepszym rozwiązaniem jest stosowanie paszy sypkiej. Nie jest ona jednak pozbawiona wad. Jej minusem może być wybieranie z paszy większych kawałków przez kury, a zostawianie tych mniejszych. Przez takie działanie kury mogą nie zjadać odpowiedniej ilości składników mineralnych. Dlatego ważne jest, by wybierać takie pasze, w których składniki mineralne zawarte są w większych cząstkach. Szczególnie ważne jest to w przypadku podawania wapnia w okresie nieśności kur.
Alternatywne formy żywienia kur
Do alternatywnych form żywienia kur niosek zaliczyć można żywienie ekologiczne oraz żywienie organiczne. Oba rodzaje mają zarówno swoje zalety jak i wady. W obu przypadkach podstawą jest żywienie takim pokarmem, który pozbawiony jest pestycydów oraz nawozów sztucznych. Do niewątpliwej zalety tego typu żywienia kur należy uzyskiwanie większych jajek niż od kur z tradycyjnej metody chowu klatkowego. Jednak żywienie ekologiczne i organiczne wiąże się ze zwiększeniem kosztów utrzymania hodowli.
Najnowsze komentarze