Pages Menu
 

Categories Menu
Zaburzenie osobowości borderline - co warto o nim wiedzieć?
O zaburzeniach osobowości zrobiło się ostatnio bardzo głośno. I bardzo dobrze, bo problem ten przez lata był bagatelizowany. Złe samopoczucie i dyskomfort odczuwany
Jak zadbać o sprawność ruchową dziecka?
Dość oczywiste jest to, że dziecko w pierwszych miesiącach swojego życia nie jest w stanie w pełni kontrolować swojego ciała. Niemowlak musi dopiero stopniowo nauczyć się podstawowych
Baza pod makijaż - czy warto ją stosować?
Makijaż jest ważny
Dla wielu kobiet makijaż jest ważną częścią codzienności, niezbędnym elementem przy okazji ważnej uroczystości, sposobem na dodanie sobie pewności siebie.
Paracetamol, a gorączka.
Niniejszy artykuł ma na celu przedstawienie objawów koronawirus. Te objawy to między innymi: suchy kaszel, gorączka, bóle głowy, brak smaku i tak dalej. Oczywiście media podają różne objawy, a
Nietrafione kosmetyki
Otrzymałaś od znajomej na swoje imieniny kosmetyki. Niestety, były one zupełnie niedopasowane do Twojego typu cery. Wiesz, ponieważ próbowałaś już wcześniej i stan Twojej skóry tylko się pogorszył.
Odporność i sen: jak dbać o zdrowie podczas powrotu do szkoły w okresie przeziębień?
Wrzesień to czas częstych infekcji - w szczególności wśród dzieci wracających do szkół. Wynika to m.in. z dużych wahań temperatury,
Kremy i maseczki odmładzające.
W dzisiejszych czasach wygląd stał się bardzo ważnym elementem życia zwłaszcza dla kobiet ale większość mężczyzn też zmieniła nastawienie do dbania o siebie i swój wygląd.

 

Coraz

Posted by on lis 12, 2018 in Zdrowie |

Zaburzenie osobowości borderline – co warto o nim wiedzieć?

Zaburzenie osobowości borderline – co warto o nim wiedzieć?

O zaburzeniach osobowości zrobiło się ostatnio bardzo głośno. I bardzo dobrze, bo problem ten przez lata był bagatelizowany. Złe samopoczucie i dyskomfort odczuwany przez osoby borykające się z zaburzeniami osobowości bardzo często zrzucano na karb depresji czy zaburzeń lękowych.

 

Tymczasem zaburzenia osobowości to odrębny problem, choć z owymi zaburzeniami bardzo często współistnieje depresja czy napady paniki. Jednym z najbardziej znanych zaburzeń osobowości jest osobowość z pogranicza. Zaburzenie to, określane także mianem borderline występuje znacznie częściej u kobiet, choć borykają się z nim również panowie. Szacuje się, że na zaburzenie borderline cierpi około 1, 5 % populacji ogólnej. Jakie są cechy charakterystyczne dla tego zaburzenia? Na pierwszy plan wysuwa się obawa przed wyimaginowanym lub rzeczywistym porzuceniem.

 

Osoba cierpiąca na borderline boryka się również z przewlekłym uczuciem pustki wewnętrznej. Ma również skłonności do nadużywania środków psychoaktywnych, a także do szybkiej, niebezpiecznej jazdy samochodem czy nieplanowanego wydawania pieniędzy. Wszystko po to, aby zapełnić dojmującą pustkę. Charakterystyczne dla osób z zaburzeniem osobowości są również myśli samobójcze, które mogą pojawić się na skutek błahych na pozór zdarzeń. Wspomnieć należy również o zmienności nastroju. Osoba z borderline może być tego samego dnia wesoła i zadowolona, a następnie doświadczyć silnych stanów lękowych i myśli samobójczych. Chwiejność emocjonalna przysparza osobie z borderline bardzo wiele trudności.

 

Przede wszystkim wspomnieć należy o utrudnieniu nawiązywania i utrzymywania prawidłowych relacji. Niesamowicie ważna dla osób z borderline jest psychoterapia, najlepiej prowadzona w nurcie poznawczo-behawioralnym. Regularne i systematyczne sesje z doświadczonym psychoterapeutą pomogą osobie z borderline nauczyć się prawidłowego funkcjonowania. Czasami konieczna jest również farmakoterapia, zwłaszcza wtedy, gdy nasilają się stany depresyjne lub myśli o charakterze suicydalnym.